Staff and Governors

School Staff

                                          Headteacher - Miss Carleen Hannaford

 

 

EYFS Phase Lead

 

   Tamara Carroll

KS1 Phase Lead

 

     Harry Best

 

Lower KS2 Phase Lead

 

      Karen Quinn

Upper KS2 Phase Lead

 

   Emma Richings

 ​

Class Teachers

  • Orca Class - Year 5/6 - Mrs E Richings
  • Anglerfish Class - Year 5/6 - Miss E Wicks
  • Stingray Class - Year 5/6 - Mr D Wood
  • Swordfish Class - Year 3/4 - Miss E Taylor
  • Seahorse Class - Year 3/4 - Mrs K Quinn
  • Rainbowfish Class - Year 3/4 - Mrs E Tredinnick
  • Clownfish Class - Year 1/2 - Mr H Best
  • Turtle Class - Year 1/2 - Mr A Prowse
  • Shark Class - Year 1/2 - Mrs C Hocking
  • Seal Class - Reception - Miss T Carroll
  • Dolphin Class - Reception - Miss H Teeder
  • Starfish Class - Nursery - Ms C Bragg


Higher Level Teaching Assistants

  • ​Mrs D Jenkin
  • Mr S Hunt
  • Miss J McAlister


Teaching Assistants

  • Mrs T Hughes
  • Mrs A Curnow
  • Mrs S Raby
  • Mrs C Williams
  • Mrs D Derry
  • Miss E Quick
  • Miss K Pember
  • Mrs L Leggatt
  • Miss S Devine
  • Mrs H Williams
  • Mrs E Pidwell
  • Mrs C Bowen
  • Mrs C Cleverly
  • Miss T Hughes

Foundation Stage Teaching Assistants

  • ​​Mrs S May
  • Mrs J Cotterell
  • Mrs L Rowe
  • Mrs T Pascoe
  • Mrs L Allen
  • Mrs S Payne
  • Mrs K Oldrey


Child Welfare Co-ordinator

  • Mrs B Henshall


SENDCo

  • Mrs M Badcock

 
School Business Manager

  • Mrs M Foreman


School Administration

  • Mrs R Hutchings
  • Mrs J Waters


Clerical Assistant

  • Mrs E Jose


Play Leader

  • Mrs T Hughes


Lunchtime Supervisors

  • Mrs S Raby
  • Mrs E Jose
  • Mrs C Williams
  • Mrs S Cartlidge
  • Mr S Hunt
  • Mrs T Hughes
  • Mrs J McAlister
  • Mrs J Quick (first aid)
  • Mrs D Derry
  • Miss E Quick
  • Mrs K Oldrey
  • Mrs M Folger


Breakfast Club Supervisor

  • Mrs P Barrett


After school Care Supervisors

  • Miss T Uren
  • Mrs T Hughes


Caretaker

  • Mr D Medlen


Cook and Kitchen Assistant

  • Mrs J Date (Cook)
  • Miss T Uren (Kitchen Assistant)
  • Mrs G Lander
  • Miss K Drew

 

Cleaners

  • ​Mrs L Williams
  • Mrs P Bailey
  • Ms D Roberts
  • Ms P Grant
  • Miss T Hughes

 

School Governors

Name Stuart Rotman Kim Riggall Jo Quick
Year of Appointment
  • 2014
  • 2019
  • 2019
Committees and Sub-Committees Served
  • Full Governors
  • Full Governors
  • Full Governors
Position(s) of Responsibility
  • Chair
Additional Role
  • Safeguarding Officer/Pupil Premium
  • tbc
  • tbc
Relevant Business Interests
  • None
  • None
  • None
Any Other Educational Governor Positions
  • None
  • None
  • None
Relationships with Other Governors, Staff etc.
  • None
  • None
  • None
Attendance for 2017-18
  • 6/6
  • N/A
  • N/A

Name Carleen Hannaford Emma Tredinnick Karen Quinn
Year of Appointment
  • 2017
  • 2000/re-elected 2018
  • 2011/re-elected 2018
Position(s) of Responsibility
  • Headteacher
  • Teacher
  • Middle leader 
Additional Role
  • Chief Financial Officer
  • None
  • None
Relevant Business Interests
  • None
  • Committee of Hayle Surf LSC
  • None
Any Other Educational Governor Positions
  • None
  • None
  • None
Relationships with Other Governors, Staff etc.
  • None
  • None
  • None
Attendance for 2017-18
  • 6/6
  • 6/6
  • 6/6

 

Name Laura Hames Matthew Geyman Michelle Foreman
Year of Appointment
  • 2014
  • 2014
  • 2013
Position(s) of Responsibility
  • Parent
  • Parent
  • School Business Manager
Additional Role
  • None
  • IT
  • None
Relevant Business Interests
  • None
  • Intersys Ltd
  • None
Any Other Educational Governor Positions
  • None
  • None
  • None
Relationships with Other Governors, Staff etc.
  • None
  • None
  • None
Attendance for 2017-18
  • 5/6
  • 4/6
  • 6/6